Höjdpunkter på Bauma 2025

Publicerad 24/3 kl. 11:58

Under mottot ”Solutions built for you” välkomnar Wacker Neuson tillsammans med sitt systermärke Kramer besökarna till årets Bauma – återigen i monter FN.916 i det norra friluftsområdet. I enlighet med mottot kommer mässframträdandet att fokusera på lösningar för kundernas dagliga utmaningar. Besökare kan se fram emot spännande nya produkter, personliga erfarenhetsutbyten och en imponerande liveupplevelse med demoshower.

”Nedräkningen till Bauma har börjat, och den positiva spänningen och entusiasmen växer dag för dag. Vi ser fram emot ett intensivt utbyte med besökare i denna unika miljö. Det är en höjdpunkt för oss att kunna presentera våra innovativa produkter och att inspirera med lösningar från våra starka varumärken Wacker Neuson och Kramer. Ett besök i vår monter kommer återigen att bli en upplevelse”, menar Alexander Greschner, Chief Sales Officer för Wacker Neuson Group. ”Särskilt på våra ”live” demoshower kan besökarna uppleva våra produkter i aktion på nära håll.”

Som kompetent partner erbjuder Wacker Neuson varje byggarbetsplats mer effektivitet och säkerhet med innovativa nya produkter. Med nya digitala applikationer förbereder Wacker Neuson redan nu sina kunder för framtiden. Ett fokus för årets deltagande på  mässan är den konsekventa utbyggnaden av produktportföljen med Zero Emission, med vilken en hel byggarbetsplats kan drivas utan direkta utsläpp av avgaser. 

 

Utvidgning av antalet produkter i serien Zero Emission

Produktportföljen Zero Emission utökas med de två nya eldrivna grävmaskinerna EZ26e med 2,6 ton nyttolast och EZ10e med ett tons nyttolast. Tillsammans med EZ17e finns det då totalt tre helelektriska grävmaskiner – vilket innebär att det alltid finns en passande maskin för ett brett spektrum av applikationer. För första gången i mässans monter: den nya elektriska hjullastaren WL300e, som på ett vettigt sätt kompletterar utbudet av elektriska hjullastare. Premiär är det även för Wacker Neusons nya helelektriska betongglättare, som – liksom mer än 15 andra entreprenadmaskiner från Wacker Neuson – drivs av Battery One. 

 

Mer effektivitet vid materialtransport

Med en rad nya hjullastare säkerställer Wacker Neuson ännu större effektivitet och komfort på byggarbetsplatsen. Modellerna WL750, WL950 och WL1150 imponerar med sin manövrerbarhet, ett särskilt effektivt lastsystem samt stora och bekväma hytter. I framtiden kommer kunder att kunna identifiera skopans volym med siffran i modellbeteckningen: WL750 = 0,75 kubikmeter volym. 

När det gäller Dual View-dumpers presenterar Wacker Neuson den nya DV60 med en innovativ trågväxlare. Trågväxlaren gör det möjligt att snabbt och enkelt byta tråg, något som hittills inte varit möjligt med någon annan dumper. Med olika tråg kan man öka de möjliga applikationerna, maskinens nyttjandegrad ökar och därmed optimeras effektiviteten på byggplatsen ytterligare. I montern och i demoshowen visas även Active Sense Control, det innovativa objektdetekteringssystemet med integrerad stoppfunktion för dumpers, vilket avsevärt minskar risken för olyckor på byggarbetsplatsen.

Mässbesökarna kan glädjas över många ytterligare nyheter från Wacker Neuson. Bland annat så kommer den nya teleskoplastaren TH625, de två nya minilastarna SM50 och SM100 samt ett nytt sortiment av medeltunga vändbara vibratorplattor med en effekt på 52 och 62 kilonewton att presenteras.

www.wackerneuson.com/bauma

Nyhetsbrev

PDi TV

Info

×