Succé för IPAF Summit i Köpenhamn
Publicerad 29/4, 2024 kl. 09:19Den 14:e mars hölls den 41:a upplagan av den internationella liftutbildnings federationen IPAFs Summit. I år var mötet förlagt till Scandic Hotel Copenhagen i centrala Köpenhamn. Mer än 420 deltagare mötte upp för en intensiv konferensdag som avslutades med utdelning av Iapa Awards som hålls årligen tillsammans med IPAFs Summit. Iapa Awards arrangeras av International Access Magazine i samarbete med IPAF.
Merparten av deltagarna på konferensen arbetar på företag som är medlemmar i IPAF och de handlar främst om uthyrare, tillverkare och leverantörer av accessutrustning som liftar, reservdelar till maskiner, bygghissar, byggställningar med mera, alla typer av accesshjälpmedel med andra ord. Det fanns många uthyrare och liftutbildande företag med på konferensen. Merparten av de varumärken som finns på den svenska marknaden i fråga om alla typer av liftar, bygghissar med mera fanns representerade både från Sverige och många andra marknader. Det rörde sig om kanske ett 30-tal svenskar från företag som Skyjack, Dingli, Dinolift, Alimak, THV, Liftexperten som representerar Genie, Leguan, Multitel. Sedan fanns Versalift, LGMG, Renta, Cramo och Ramirent med flera på plats.
Besök hos Danmarks största uthyrare
Själva konferensen hölls den 14:e mars men man smygstartade redan på dagen den 13:e mars med ett besök på danska maskinuthyraren GSV depå i Hedehusene. Depån är Danmarks största uthyrardepå och kanske också den största i hela Norden. Det var bland annat företagets VD Frank Olesen som tog emot gruppen på ca 60 personer. Besökarna fick en ordentlig genomgång av företagets historia, nuläge, framtiden och hur man arbetar. Man fick också en ordentlig rundtur på deras gigantiska anläggning i Hedehusen och är fördelat på ett tiotal maskinhallar, verkstäder och ett gigantiskt utomhusområde. Danska tillverkaren Trackunit demonstrerade också sitt smarta appsystem som underlättar hanteringen av maskiner. Besöket pågick i hela fyra timmar och på kvällen samlades alla deltagare till en networking i Köpenhamns Planetarium som ligger mitt emot Scandic Hotel Copenhagen.
Intensivt föreläsningprogram
Konferensdagen den 14:e mars började redan kl 09.00 med IPAFs årsmöte. På mötet avtackades IPAFs avgående ordförande Karin Godenhielm, VD för Dinolift, och den nya ordförande Karel Huiser, VD för JLG i Europa och Mellanöstern, valdes in. En ordförande väljs på två år och Karin har nu suttit sin 2-årsperiod.
Efter det drog konferensdagen igång som samlat över 420 deltagare. Konferensprogrammet innehöll kortfattat följande. Konfrancier var Alexandra Legouix som öppnade upp och introducerade IPAFs nya president Karel Huijser. Amanda Tan och Diego Bustamante gav en uppdatering över vad som hänt inom IPAF det senaste året. Daniel Hulme från Satalia berättade om hur AI kan påverka affärerna. Joel Särkkä, Informationschef vid Renta Oy talade över ämnet Future Proofing Rental. Andra exempel på talare under dagen var Brian Parker och Alana Paterson som presenterade IPAFs Safety Campaign. Under sen eftermiddag höll IPAFs avgående president Karin Godenhielm i en paneldebatt där fyra unga talanger inom branschen berättade lite hur de vill att framtiden ska se ut för den här branschen. Konferensdagen avslutades med några ord från IPAFs VD Peter Douglas.
I entrén till den stora konferenslokalen hade en mindre utställning anordnats där ett 20-tal företag ställde ut. Bland utställarna återfanns Dingli med Giovanni Ponti som är ansvarig för Norden och Baltikum, LGMG, Dinolift, JLG med flera. Ställde ut gjorde också TVH Nordic AB som är Sveriges största leverantör av reservdelar till truckar, liftar, entreprenadmaskiner med mera. TVH har sitt huvudkontor i Ed i Dalsland och företagets team Leader External Sales, Nicklas Svensson berättade att man är ganska anonyma inom entreprenadbranschen i Sverige men säljer delar till ett mycket stort antal maskinuthyrare, entreprenörer, servicecenter och reparationsverkstäder. “Vi har varit ganska anonyma men det hoppas vi ändra på under det här året. Vi kommer att satsa mycket på att bli mera synliga inom bygg- och anläggning”, säger Nicklas. I Svensk Rental nummer 3 kommer tidningen att publicera ett stort reportage om TVH Nordic AB var moderbolag ligger i Belgien och sysselsätter 2000 anställda och har ett 30-tal dotterbolag runt om i världen.
Sponsorer av IPAF Summit var JLG, som var huvudsponsor, Dingli som var guldsponsor och LGMG, Sinoboom och Zoomlion var silversponsorer. Sponsorer var även företagen JCB, insphire, Track Unit, Bravi, Dinolift, eqss, Discover, GIS, Exmile, irdeto, Nylacast och TVH.
Det blev en intensiv konferensdag med många intressanta föreläsningar om riskerna med att arbeta med olika typer av accessutrustning och hur olyckor kan förebyggas genom ökad insikt och utbildning.
Iapa Awards och middag
Efter en intensiv konferensdag var det läge att sträcka lite på benen och förbereda sig för kvällens prisutdelning och middag. Omkring 130 företag hade nominerats till de 13 priserna som delades ut i Iapa Awards. Det här är en internationell tävling och många av de nominerade företagen är okända för den svenska marknaden. Värt att nämna är dock att det största priset, Access Rental Company of the Year, gick till den brasilianska uthyraren Mills. Inga nordiska företag tog hem priser men Cramo, Alimak, Dinolift med flera var nominerade i flera kategorier. Också värt att nämna var att i produktkategorin Product of the Year tog tillverkaren Dingli hem priset i kategorin saxliftar och vertikala master och Niftylift tog hem priset Self Propelled Booms and Atrium Lifts. I kategorin lastbilsliftar vann Palfinger.