Uppdaterat Scaffold Transportation System för ringlåssystem

Publicerad 24/3 kl. 12:12

Alimak lanserar STS 300 Scaffold Transportation System, som nu är förbättrat för att passa de flesta ringlåssystem som finns tillgängliga idag. Detta innovativa system är designat för att optimera ställningsoperationer med ett unikt tillvägagångssätt, och erbjuder en rad funktioner som skiljer det från andra lösningar i branschen. Alimak STS 300 tillhandahåller ett effektivt och pålitligt sätt att transportera ställningsmaterial vertikalt och horisontellt, vilket tillgodoser kärnbehoven av produktivitet, säkerhet och användarvänlighet. Med möjligheten att installera upp till 300 kvadratmeter ställningar per dag med bara två operatörer, är STS 300 en värdefull tillgång för alla ställningsteam som vill effektivisera sitt arbetsflöde.

Nyckelfunktioner

• Hög kapacitet: Alimak STS 300 har en lastkapacitet på 300 kg, vilket gör att team kan transportera stora mängder ställningsmaterial samtidigt, inklusive skrymmande komponenter som trappor. Denna förmåga minimerar behovet av ytterligare lyftutrustning och minskar de resor som krävs för materialhantering.

• Effektiv hastighet: Med 17 meter per minut flyttar STS 300 snabbt material över olika nivåer, vilket minskar väntetiderna och ökar den totala produktiviteten på plats.

• Enkel installation och transport: Alimak STS 300 är designad för snabb montering och minimala verktygskrav. Den installeras med en enbults mastanslutning, och landningsgrindar behöver ingen tid för att installeras. Dessutom har den stapelbara lådor som förenklar transport och förvaring, vilket minskar tiden för installation och demontering.

• Svängbar lastning och lossning: Lastning och lossning på höjden kan på ett säkert sätt slutföras genom att svänga STS 300-lådan till ställningen samtidigt som den alltid står säkert bakom ledstänger.

• Marknära lastning: Möjliggör enkel och effektiv lastning av kompletta ställningssektioner på marknivå och sömlös lossning upptill.

• Lådor utrustade med hjul för horisontell rörelse: STS 300-lådan är utrustad med hjul, vilket möjliggör en smidig horisontell rörelse av ställningsmaterial på marken.

Säkerhet är en högsta prioritet i Alimaks designfilosofi, och STS 300 återspeglar detta med flera ergonomiska och säkerhetsorienterade funktioner:

• Minimala besättningskrav: Systemet kräver endast två arbetare i en ställningsbesättning: en längst ner för att lasta och lossa lådorna och den andra på toppen för att installera eller demontera ställningen. Detta minskar den totala arbetskraften som behövs och minskar risken för olyckor på grund av överfulla arbetsområden.

• Ergonomisk hantering: Genom att minska den manuella hanteringen och den fysiska belastningen på förarna främjar STS 300 en säkrare arbetsmiljö och minimerar risken för upprepade belastningsskador.

• Kontrollerad lastning och rörelse: Med säker, vridbar lastning och lossning kan ställningsbyggare effektivt hantera material utan överdrivna lyft eller manövrering, vilket garanterar säkrare och snabbare operationer.

Inledningsvis finns Alimak STS 300 tillgänglig för beställning i Europa och kommer successivt att rullas ut på fler marknader globalt. Detta stegvisa tillvägagångssätt gör att Alimak kan stödja ett bredare utbud av ställningsbehov på internationella marknader. Det är en idealisk lösning för företag som vill förbättra effektiviteten, säkerheten och flexibiliteten i sin ställningstransportverksamhet.

Nyhetsbrev

PDi TV

Info

×